СОСНІВСЬКЕ БЮРО ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ

Адреса : вул. Галицька, 3а (другий поверх Будинку дитячої та юнацької творчості)

Графік роботи :

 • понеділок 9:00-18:00 ( обід 13:00-13:45)
 • вівторок 9:00-18:00 ( обід 13:00-13:45)
 • середа 9:00-18:00 ( обід 13:00-13:45)
 • четвер 9:00-18:00 ( обід 13:00-13:45)
 • п’ятниця 9:00-16:45 ( обід 13:00-13:45)
 • субота і неділя – вихідний

Телефони для довідок: (03249) 3-31-33, 3-35-22

e-mail: sosnivkacentrbvpd@gmail.com

Facebook сторінка Червоноградського місцевого центру з надання БВПД

 Правові консультації в бюро мають змогу отримати усі громадяни. Безоплатна вторинна правова допомога (представництво інтересів осіб у судах) відповідно до ст. 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» надається таким категоріям громадян:

 1. особи, якщо їхній середньомісячний дохід не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму, розрахованого та затвердженого відповідно до закону;
 2. діти, у тому числі діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти, які перебувають у складних життєвих обставинах, діти, які постраждали внаслідок воєнних дій чи збройного конфлікту; 2-1) внутрішньо переміщені особи; 2-2) громадяни України, які звернулися із заявою про взяття їх на облік як внутрішньо переміщених осіб; 
 3. особи, до яких застосовано адміністративне затримання; 
 4. особи, до яких застосовано адміністративний арешт; 
 5. особи, які відповідно до положень кримінального процесуального законодавства вважаються затриманими; 
 6. особи, стосовно яких обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою;
 7. особи, у кримінальних провадженнях стосовно яких відповідно до положень Кримінального процесуального кодексу України захисник залучається слідчим, прокурором, слідчим суддею чи судом для здійснення захисту за призначенням або проведення окремої процесуальної дії, а також особи, засуджені до покарання у вигляді позбавлення волі, тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців або обмеження волі;
 8. особи, на яких поширюється дія Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту»;
 9. ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, особи, які належать до числа жертв нацистських переслідувань; 9-1) особи, які перебувають під юрисдикцією України і звернулися для отримання статусу особи, на яку поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
 10. особи, щодо яких суд розглядає справу про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи;
 11. особи, щодо яких суд розглядає справу про надання психіатричної допомоги в примусовому порядку;
 12. особи, реабілітовані відповідно до законодавства України;
 13. особи, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі.
  [згорнути]
НАРАХУВАННЯ АЛІМЕНТІВ

З’ясування стосунків між дорослими не повинні впливати на дітей. Тож розлучення батьків не означає, що відповідальність за дітей буде на одному з них.
Зазвичай після розлучення одна зі сторін – батько або мати – сплачують аліменти – кошти, котрі виплачуються дитині.

 •  Аліменти є власністю дитини. Батьки розпоряджаються аліментами виключно в інтересах дитини. Дитина має право брати участь у розпорядженні аліментами.
 • Батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Навіть якщо дитина досягла повнолітня, продовжує навчання на стаціонарі і у зв’язку з цим потребує матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати її до досягнення 23 років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.
 • Той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов’язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо).
 • Обов’язок сплачувати аліменти виникає у батьків з обов’язку утримувати дітей і не пов’язується з розірванням шлюбу. Якщо батько/матір записані у свідоцтві про народження дитини, право на аліменти виникає автоматично, не залежить від перебування батьків у шлюбі, як на момент народження дитини, так і після.
 • Правовими підставами стягнення аліментів є: – заява платника аліментів, в якій він добровільно визначає розмір та строк відрахувань аліментів на дитину з його доходів; – договір про утримання дитини, укладений між батьками; рішення суду про стягнення аліментів.
 • Для добровільної сплати аліментів, один із батьків може подати заяву про відрахування аліментів на дитину з його заробітної плати, пенсії, стипендії у розмірі та на строк, які визначені у цій заяві. На підставі такої заяви аліменти відраховуються не пізніше триденного строку від дня, встановленого для виплати заробітної плати, пенсії, стипендії. Така заява подається за місцем роботи, місцем виплати пенсії, стипендії.
 • Окрім того, сторони можуть укласти Договір про утримання дитини. Він укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується. Батьки узгоджують в договорі форму, в якій сплачуються аліменти, періодичність та способи. Якщо розмір аліментів визначено у фіксованій грошовій сумі, до договору треба включати умови про індексацію. Якщо договір укладено, але особа не сплачує аліменти – вони можуть стягуватися органом державної виконавчої служби на підставі виконавчого напису нотаріуса.
 • У судовому порядку аліменти стягуються за двома процедурами – в порядку наказного та в порядку позовного провадження. Наказне провадження є спрощеним і передбачає прискорену процедуру видачі судового наказу у 5-денний строк без виклику учасників в судове засідання. Судовий наказ виступає виконавчим документом та підлягає примусовому виконанню без видачі на нього виконавчого листа. Щоб звернутися в порядку наказного провадження, потрібно подати заяву про видачу судового наказу, яка повинна відповідати вимогам встановленим в Цивільному процесуальному кодексі України (ст. 163). В порядку наказного провадження розглядаються такі дві вимоги про стягнення аліментів: – на одну дитину – 1/4, на двох дітей – 1/3, на трьох і більше дітей – 1/2 заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину; – у твердій грошовій сумі – 50% ПМ для дитини відповідного віку. В порядку позовного провадження аліменти стягуються якщо: – заявляється вимога про стягнення аліментів у фіксованій сумі у більшому розмірі; – вимога пов’язана із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) та необхідністю залучення інших заінтересованих осіб. Із заявою, що відповідає вимогам встановленим в Цивільному процесуальному кодексі України (ст. 175) потрібно звернутися до місцевого загального суду за зареєстрованим місцем проживання стягувача або платника аліментів. Результатом є рішення суду, для виконання якого видається виконавчий лист.
 • Розмір аліментів визначається судом. За вибором того, з ким проживає дитина, аліменти стягуються: – у частці від доходу платника аліментів; – у фіксованій сумі. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Аліменти на двох і більше дітей визначає суд як єдину частку від заробітку, яка буде стягуватися до досягнення повноліття найстаршою дитиною.
 • Підставою розгляду судом питання щодо зміни розміру аліментів має бути відповідний позов. Тобто питання про зміну розміру аліментів розглядається в позовному провадженні, а не в наказному, якщо раніше вже було ухвалено рішення про стягнення аліментів.
 • За злісне ухилення від сплати аліментів, а також злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, що перебувають на їх утриманні передбачена кримінальна відповідальність. Злісними неплатниками аліментів визначаються боржники, які вчиняють будь-які дії, спрямовані на невиконання рішення суду, які призвели до виникнення заборгованості із сплати аліментів сукупно за три місяці. Це, наприклад, приховування доходів, зміна місця проживання чи місця роботи без повідомлення державного виконавця, приватного виконавця тощо.
 • За умови заборгованості більше 6 місяців (сукупно), закон встановлює можливість накладення нових обмежень на неплатників аліментів щодо: – виїзду за межі України; – керування транспортними засобами*; – користування зброєю; – полювання; – участі у прийнятті рішення про виїзд дитини за кордон. Такі обмеження носять тимчасовий характер – до погашення боржником заборгованості в повному обсязі. АЛЕ. Тимчасове обмеження у праві керувати транспортним засобом не застосовується у разі: – якщо воно позбавляє боржника основного законного джерела засобів для існування; – інвалідності боржника, перебування на утриманні боржника особи з інвалідністю I, II групи, або дитини з інвалідністю; – проходження боржником військової служби у випадках, встановлених законом; – розстрочення або відстрочення сплати заборгованості за аліментами у порядку, встановленому законом.
 • У справах про стягнення аліментів судовий збір не сплачується.

Для отримання детальнішої інформації чи консультації з правового питання звертайтеся:  

Червоноградський МЦ з надання БВПД м. Червоноград, просп. Шевченка, 21 Сокальське бюро правової_допомоги м. Сокаль, вул. Міцкевича, 5  Соснівське_бюро_правової_допомоги м. Соснівка, вул. Галицька, 3-А

[згорнути]
АКТУАЛЬНЕ ПРО МЕДИЧНУ РЕФОРМУ

Національна служба здоров’я України (НСЗУ) оприлюднила 27 пакетів медичних послуг Програми медичних гарантій на 2020 рік

 Які послуги надаватимуться медичними закладами безкоштовно? До Програми медичних гарантій увійшли:

 •  первинна медична допомога;
 •  екстрена медична допомога;
 •  амбулаторна вторинна (спеціалізована); 
 • третинна (високоспеціалізована) медична допомога дорослим та дітям, включаючи медичну реабілітацію та стоматологічну допомогу.

Крім того, узгоджено такі пакети медпослуг:

 •  мамографія молочних залоз
 •  гістероскопія (діагностична/з ендоскопічною маніпуляцією);
 •  езофагогастродуоденоскопія (діагностична/з ендоскопічною маніпуляцією);
 • колоноскопія (діагностична/з ендоскопічною маніпуляцією);
 •  цистоскопія (діагностична/з ендоскопічною маніпуляцією);
 •  бронхоскопія (діагностична/з ендоскопічною маніпуляцією);
 •  лікування пацієнтів методом екстракорпорального гемодіалізу в амбулаторних умовах;
 •  хірургічні операції дорослим і дітям у стаціонарних умовах;
 •  стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій;
 • медична допомога при гострому мозковому інсульті;
 • медична допомога при гострому інфаркті міокарда;
 • медична допомога під час пологів;
 •  медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках;
 • діагностика та хіміотерапевтичне лікування онкологічних захворювань у дорослих і дітей;
 •  діагностика та радіологічне лікування онкологічних захворювань у дорослих і дітей;
 • психіатрична допомога дорослим та дітям;
 •  діагностика і лікування дорослих та дітей із туберкульозом;
 •  діагностика, лікування та супровід осіб із вірусом імунодефіциту людини;
 • лікування осіб зі психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів із використанням препаратів замісної підтримувальної терапії;
 •  стаціонарна паліативна медична допомога дорослим та дітям;
 •  мобільна паліативна медична допомога дорослим та дітям;
 •  медична реабілітація немовлят, що народилися передчасно і/або хворими, протягом перших трьох років життя;
 •  медична реабілітація дорослих і дітей від трьох років з ураженням опорно-рухового апарату;
 •  медична реабілітація дорослих і дітей від трьох років з ураженням нервової системи.
  [згорнути]
Методичні рекомендації щодо надання правової допомоги учасникам освітнього процесу у разі виявлення випадків булінгу (цькування) в освітньому середовищі

Ці методичні рекомендації відображають підходи до забезпечення прав учасників освітнього процесу в разі виявлення випадків булінгу (цькування).

Для довідки:

Педагогічні працівники зобов’язані захищати здобувачів освіти під час освітнього процесу від будь-яких форм фізичного та психічного насильства, приниження честі та гідності, дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю здобувача освіти, запобігати вживанню ними та іншими особами на території закладів освіти алкогольних напоїв, наркотичних засобів, іншим шкідливим звичкам (п.11 ч.2 ст. 54 Закону України «Про освіту»)

Здобувачі освіти (учні) під час освітнього процесу мають право на захист від булінгу (цькування), отримання соціальних та психолого-педагогічних послуг як особа, яка постраждала від булінгу (цькування), стала його свідком або вчинила булінг (цькування). В разі виявлення випадків булінгу вони зобов’язані повідомляти керівництво закладу освіти про факти булінгу (цькування) стосовно здобувачів освіти, педагогічних, науково-педагогічних, наукових працівників, інших осіб, які залучаються до освітнього процесу, свідком яких вони були особисто або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб (ст. 53 Закону України «Про освіту») Педагогічні працівники (вчителі) під час освітнього процесу мають право на захист від будь-яких форм насильства та експлуатації, у тому числі булінгу (цькування), дискримінації за будь-якою ознакою, від пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю. В разі виявлення випадків булінгу вони зобов’язані повідомляти керівництво закладу освіти про факти булінгу (цькування) стосовно здобувачів освіти, педагогічних, науково-педагогічних, наукових працівників, інших осіб, які залучаються до освітнього процесу, свідком якого вони були особисто або інформацію про які отримали від інших осіб, вживати невідкладних заходів для припинення булінгу (цькування) (ст. 54 Закону України «Про освіту»)

Батьки учасників освітнього процесу мають право подавати керівництву або засновнику закладу освіти заяву про випадки булінгу (цькування) стосовно дитини або будь-якого іншого учасника освітнього процесу, а також вимагати повного та неупередженого розслідування випадків булінгу (цькування) стосовно дитини або будь-якого іншого учасника освітнього процесу. В разі виявлення випадків булінгу вони зобов’язані сприяти керівництву закладу освіти у проведенні розслідування щодо випадків булінгу (цькування), виконувати рішення та рекомендації комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) в закладі освіти (ст. 55 Закону України «Про освіту»)

Засновник закладу освіти зобов’язаний здійснювати контроль за виконанням плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладі освіти; розглядати скарги про відмову у реагуванні на випадки булінгу (цькування) за заявами здобувачів освіти, їхніх батьків, законних представників, інших осіб та приймати рішення за результатами розгляду таких скарг; сприяти створенню безпечного освітнього середовища в закладі освіти та вживати заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг (цькування), стали його свідками або постраждали від булінгу. Відповідно до ч. 3 ст. 26 ЗУ «Про освіту», керівник закладу освіти зобов’язаний забезпечувати створення у закладі освіти безпечного освітнього середовища, вільного від насильства та булінгу (цькування); розглядати заяви про випадки булінгу (цькування) здобувачів освіти, їхніх батьків, законних представників, інших осіб та видавати рішення про проведення розслідування; скликати засідання комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) для прийняття рішення за результатами проведеного розслідування та вживати відповідних заходів реагування; забезпечувати виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг, стали його свідками або постраждали від булінгу (цькування); повідомляти уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та служби у справах дітей про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти (Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)» доповнено Закон України «Про освіту» в частині обов’язків засновника та керівника закладів освіти. Так, відповідно до ч. 2 ст. 25 ЗУ «Про освіту»)

Доповнено перелік інформації і документів, які заклади освіти зобов’язані оприлюднювати на своїх веб-сайтах. Відповідно до ч.2 ст. 30 ЗУ «Про освіту» це: правила поведінки здобувача освіти в закладі освіти; план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладі освіти; порядок подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти; порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в закладі освіти та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування).

Важливо:

Якщо педагог або інший працівник закладу освіти став свідком булінгу, він має повідомити керівника закладу незалежно від того, чи поскаржилась йому жертва булінгу чи ні. Після отримання звернення дитини відповідна особа або орган інформує керівника закладу освіти у письмовій формі про випадок булінгу. Керівник закладу розглядає таке звернення та з’ясовує усі обставин булінгу. Надалі він скликає засідання комісії з розгляду випадків булінгу та окреслює подальші дії. Якщо комісія визнала, що це був булінг, а не одноразовий конфлікт, то очільник закладу зобов’язаний повідомити уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та Службу у справах дітей. До складу такої комісії можуть входити педагоги, психолог, соціальний педагог, батьки постраждалого та «булера», керівник закладу та інші особи. У разі, якщо комісія не кваліфікує випадок як булінг, а постраждалий не згодний з цим, то він може одразу звернутись до органів Національної поліції України.

Окрім того:

Громадські об’єднання та інші інститути громадянського суспільства, установчими документами яких передбачено діяльність у сфері освіти та/або соціального захисту осіб з інвалідністю, професійні об’єднання педагогічних і науково-педагогічних працівників, об’єднання здобувачів освіти, об’єднання батьківських комітетів мають право проводити моніторинг та оприлюднювати результати щодо випадків булінгу (цькування) в закладах освіти та заходів реагування на такі випадки, вжитих керівництвом закладу освіти або його засновником (ч.2 ст. 71 ЗУ «Про освіту»)

Освітній омбудсмен має право здійснювати перевірку заяв про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти, повноту та своєчасність заходів реагування на такі випадки з боку педагогічних, науково-педагогічних, наукових працівників, керівництва та засновника закладу освіти; аналізувати заходи для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які постраждали від булінгу (цькування), стали його свідками або вчинили булінг (цькування) (ч.4 ст. 73 ЗУ «Про освіту»)

Повноваження суб’єктів:

Порядок реагування закладу освіти на випадки булінгу (цькування)

 • Підставою для реагування в закладах освіти на випадки булінгу (цькування) є заява або повідомлення, про випадок та/або підозру його вчинення стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та/або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, отриманої суб’єктами реагування на випадки булінгу (цькування) в закладах освіти.
 • Повідомлення можуть бути в усній та/або письмовій формі, в тому числі із застосуванням засобів електронної комунікації (телефон, соціальні мережі, електронна пошта, електронні месенджери,офіційні веб ресурси та ін.).
 • Повідомляти про випадки булінгу (цькування) в закладах освіти може будь-яка особа, учасником або стороною якого вона стала або яка підозрює про його вчинення стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та/або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, або про який отримала достовірну інформацію.
 • Повідомлення про випадки булінгу (цькування) або підозру про його вчинення можуть подаватися до будь-якого суб’єкта реагування.
 • Повнолітні учасники освітнього процесу зобов’язані вжити заходів невідкладного реагування у разі звернення дитини та/або якщо вони стали свідками булінгу (цькування) (оцінити рівень небезпеки життю та здоров’ю сторін булінгу (цькування), негайно втрутитись із метою припинення небезпечного впливу, надати (за потреби) невідкладну медичну та психологічну допомогу, звернутись до органів охорони здоров’я для надання медичної допомоги тощо).

Керівник закладу освіти:

 • призначає уповноважену особу за реалізацію норм законодавства у сфері запобігання та протидії булінгу (цькуванню) в закладі освіти з числа своїх заступників;
 • у разі отримання заяви про випадок булінгу (цькування) не пізніше однієї доби повідомляє територіальний орган (підрозділ) Національної поліції України про звернення, одного з батьків або законних представників малолітньої чи неповнолітньої особи; для невідкладного надання психологічної допомоги (за потреби) інформує територіальний орган (підрозділ) служби у справах дітей та/або центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді; для організації надання медичної допомоги постраждалій особі (за потреби) викликає бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги;
 • визначає наказом склад комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) з метою проведення розслідування;
 • у випадку тимчасової відсутності уповноваженої особи визначає цим наказом особу зі складу комісії, відповідальну за підготовку матеріалів для засідання (шляхом опитування учасників випадку, з’ясування наявності фото та відеофіксацій, психологічної характеристики сторін тощо );
 • інформує особу, яка звернулась із заявою, про подальший порядок її розгляду; скликає засідання комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) не пізніше, ніж три робочі дні з дня надходження заяви про випадок або підозру з метою планування та застосування необхідних заходів реагування.

Комісія з розгляду випадків булінгу (цькування). Колегіальний орган закладу освіти, який скликається в кожному окремому випадку надходження заяв про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти не пізніше ніж три робочі дні з дня надходження заяви або повідомлення.

До складу комісії входять уповноважена особа та інші заінтересовані особи (педагогічні, науково-педагогічні, наукові працівники, практичний психолог, медичний працівник та інші особи) за рішенням керівника закладу освіти.

До участі в засіданні комісії також можуть бути залучені сторони булінгу (цькування) (за потреби), один з батьків або законних представників малолітнього або неповнолітнього кривдника та потерпілого, представники інших суб’єктів реагування на випадки булінгу(цькування) в закладах освіти та інших заінтересованих сторін.

Комісія на своїх засіданнях розробляє пропозиції та рекомендації з питань, що належать до її компетенції.

За підсумками роботи комісії складається протокол.

За виконання та моніторинг запланованих заходів відновлення та нормалізації психологічного клімату в закладі освіти та визначених рекомендацій для учасників булінгу (цькування) згідно з протоколом засідання комісії відповідає уповноважена особа або особа, яка її замінює у разі відсутності відповідно до наказу про склад комісії.

До повноважень комісії належать: 

 • розгляд та аналіз матеріалів за результатами проведеного розслідування щодо з’ясування обставин на підставі заяви про булінг (цькування);
 • визначення сторін булінгу (цькування), можливих причин та необхідних заходів для їх усунення;
 • планування заходів стабілізації психологічного клімату у колективі, формування емпатії між сторонами булінгу (цькування) та надання соціальних та психолого-педагогічних послуг сторонам булінгу (цькування), в тому числі із залученням необхідних фахівців із надання правової, соціальної та іншої допомоги тощо;
 • формування рекомендацій для педагогічних, науково-педагогічних, наукових працівників закладу освіти щодо доцільних методів навчання та організації роботи з малолітніми чи неповнолітніми сторонами булінгу (цькування) та їхніми батьками або законними представниками;
 • формування рекомендацій для батьків або законних представників малолітньої чи неповнолітньої особи, яка стала стороною булінгу (цькування).

Порядок застосування заходів виховного впливу в закладі освіти

Заходи виховного впливу застосовуються для відновлення та нормалізації відносин між учасниками освітнього процесу після випадку булінгу (цькування) з метою створення та сприятливого для навчання та роботи освітнього середовища у разі наявності факту булінгу (цькування) в закладі освіти по відношенню до кривдника, потерпілого та свідків:

 • мають забезпечити дотримання прав та інтересів сторін булінгу (цькування), необхідне виховання та освіту, соціальну та психолого-педагогічну допомогу;
 • реалізуються педагогічними, науково-педагогічними працівниками закладу освіти із залученням необхідних фахівців із надання правової, психологічної, соціальної та іншої допомоги, в тому числі територіальних органів (підрозділів) служб у справах дітей та центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді тощо;
 • необхідні заходи визначає та планує комісія з розгляду випадків булінгу (цькування) в закладі освіти.

Засновник закладу освіти вживає необхідних заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг (цькування), стали його свідками або постраждали від булінгу, в тому числі залучення (за потреби) необхідних фахівців із надання правової, психологічної, соціальної та іншої допомоги тощо.

Керівник закладу освіти забезпечує виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг, стали його свідками або постраждали від булінгу (цькування).

Практичний психолог та соціальний педагог у межах своїх посадових обов’язків:

 • діагностують стан психологічного клімату в колективі, в якому відбувся булінг (цькування);
 • за результатами діагностики розробляють план корекційної роботи з кривдником та свідками із залученням батьків або законних представників;
 • розробляють та реалізують програму індивідуальної реабілітації для потерпілого; 
 • розробляють профілактичні заходи для групи (класу), в якій зафіксовано випадок булінгу (цькування); для батьків або законних представників;
 • здійснюють супровід педагогічних, науково-педагогічних працівників, які забезпечують освітній процес для групи (класу), в якій зафіксовано випадок булінгу (цькування);
 • забезпечують надання психологічного супроводу здобувачів освіти, які постраждали від булінгу (цькування), стали його свідками або вчинили булінг (цькування).

Педагогічні, науково-педагогічні працівники, які забезпечують освітній процес для групи (класу), в якій зафіксовано випадок булінгу (цькування):

 • виконують рекомендації комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) в закладі освіти щодо доцільних методів навчання та організації роботи з неповнолітніми або малолітніми сторонами булінгу (цькування) та їхніми батьками або законними представниками;
 • забезпечують інтеграцію антибулінгового компоненту в освітній процес, який визначається правилами поведінки учасників освітнього процесу в закладі освіти, статутом закладу освіти, законодавством;
 • виробляють спільно з здобувачами освіти правила взаємодії групи (класу) під час освітнього процесу.

Органи місцевого самоврядування та їх виконавчі органи у сфері освіти, відповідна рада від імені територіальної громади (громад), фізична та/або юридична особа, рішенням та за рахунок майна яких засновано заклад освіти або які в інший спосіб відповідно до законодавства набули прав і обов’язків засновника закладу освіти: 

 • здійснюють контроль за виконанням плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладі освіти;
 • розглядають скарги про відмову у реагуванні на випадки булінгу (цькування) за заявами здобувачів освіти, їхніх батьків, законних представників, інших осіб та приймає рішення за результатами розгляду таких скарг; 
 • сприяють створенню безпечного освітнього середовища в закладах освіти та вживають заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг (цькування), стали його свідками або постраждали від булінгу;
 • можуть делегувати окремі свої повноваження колегіальному органу управління закладу освіти та/або наглядовій (піклувальній) раді закладу освіти.

Територіальні органи (підрозділи) служб у справах дітей та центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді разом із членами (представниками) комісії закладу освіти з розгляду випадків булінгу (цькування): 

 • проводять оцінку потреб малолітнього чи неповнолітнього кривдника та/або потерпілого щодо соціальних послуг, медичної, психологічної, правової допомоги;
 • інформують одного з батьків або законного представника про права, соціальні послуги, медичну, соціальну, психологічну, правову допомогу, якими може скористатися малолітній чи неповнолітній кривдник та/або потерпілий.

Центри безоплатної вторинної правової допомоги: Відповідно до ст. 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» всі діти, в тому числі жертви боулінгу (цькування), мають право на отримання безоплатної вторинної правової допомоги. Для того, аби отримати можливість безоплатно скористатися послугами адвоката або працівника місцевого центру БВПД, неповнолітня жертва булінгу повинна звернутися разом зі своїм законним представником до найближчого центру БВПД або бюро правової допомоги та надати наступні документи:

 • свідоцтво про народження;
 • паспорт законного представника;
 • ідентифікаційний номер законного представника.

Важливо:

Відповідно до ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення, вчинення булінгу тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.

Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.

Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене малолітніми або неповнолітніми особами віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.

Діяння, передбачене частиною другою цієї статті, вчинене малолітньою або неповнолітньою особою віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.

Неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу (цькування) учасника освітнього процесу тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до двадцяти процентів заробітку.

Червоноградський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги м. Червоноград просп. Шевченка, 21 тел. (03249) 3-17-22; 3-11-33

Сокальське бюро правової допомоги м. Сокаль вул. Міцкевича, 5 тел..: (03257) 7-21-14; 7-21-37

Соснівське бюро правової допомоги м. Соснівка вул. Галицька, 3-А тел..: (03249) 3-31-33; 3-35-22 Єдиний номер контактного центру 0800 213 103

[згорнути]
Новий закон про комунальні послуги: що зміниться для споживачів

З 1 травня набув чинності Закон України “Про житлово-комунальні послуги” в новій редакції. У зв’язку з цим на українців чекає ціла низка змін в нарахуванні оплати і в розрахунках за житлово-комунальні послуги.

Коло змін, які несе з собою цей закон, досить велике. Тому різні його частини було вирішено ввести в дію в різний час. Більшість положень набувають чинності з 1 травня 2019 року. Однак пільги і субсидії в грошовій формі, а також деякі нові вимоги до управителів багатоквартирного будинку “узаконені” з 1 січня поточного року. Ще низка положень мають набути чинності через 6 місяців після опублікування закону, тобто з 10 червня 2019 року.

Що змінилося з 1 травня

З 1 травня набула чинності норма закону про ЖКП про нарахування пені за несвоєчасну оплату житлово-комунальних послуг. Якщо оплата проведена після 20 числа місяця, наступного за тим, в якому надавалися комунальні послуги, з 21 числа нараховуватиметься пеня в розмірі 0,01% суми платежу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100% загальної суми боргу. Проте, як зазначено у ст. 26 закону «пеня не нараховується за умови наявності заборгованості держави за надані населенню пільги та житлові субсидії та/або наявності у споживача заборгованості з оплати праці, підтвердженої належним чином».

Не менш важлива зміна, яке вводиться з 1 травня, – це поява нових граф у платіжках.

Тепер кожен індивідуальний абонент окремо оплачуватиме вартість тієї чи іншої комунальної послуги, а крім того, – ще й абонентську плату за надання цієї послуги.

До абонентської плати включатимуться витрати виконавця комунальної послуги на складання договору, на підрахунок частки кожної квартири в користуванні колективними послугами, а також витрати на обслуговування приладів розподілу та обліку. Ця остання складова дуже важлива для споживачів. Тому що завдяки такому пункту у виконавців комунальних послуг з’являться гроші на повірку, обслуговування та ремонт приладів обліку. Тепер обслуговування приладів обліку повністю лягає на виконавців комунальних послуг. Включаючи демонтаж вимірювальних приладів, транспортування до місця ремонту або перевірки і нове підключення.

Втім, це стосується не всіх приладів обліку. Так, прилади обліку електроенергії і газу обслуговуватимуть постачальники електроенергії, газу. Їх витрати входитимуть до абонентської плати за газ і електроенергію. А ось повірка, обслуговування та ремонт внутрішньо квартирних лічильників води і тепла, як і раніше, лежить на їх власниках.

Щоправда, співвласники багатоквартирного будинку мають право укласти договір про обслуговування з однією з організацій, що займаються перевірками лічильників, і платити за це окремо.

Крім поділу рахунків на власне послугу і абонплату за її надання, в платіжках з’являться окремі графи за індивідуальне користування тією чи іншою комунальною послугою і за колективне користування. Наприклад, колективною послугою є освітлення коридорів і сходових кліток. Витрати на колективні послуги мешканці будинку оплачуватимуть пропорційно житлоплощі. Поділом плати між усіма квартирами займатимуться управителі багатоквартирного будинку.

Тим, хто отримує субсидії або має пільги, частина сум, нарахованих як абонентська плата і як оплата послуг, що споживаються в місцях загального користування, також компенсуватимуться з бюджету – як і за індивідуально спожиті житлово-комунальні послуги.

Які нововведення очікуються в червні

До цього часу має запрацювати на повну силу інститут управителя багатоквартирним будинком. Зокрема, вводиться в дію новий перелік прав і вимог до управителів, вимога не змінювати вартість послуги з управління багатоквартирним будинком весь термін дії договору (крім випадків, обумовлених у договорі), нові правила до складання договору і т.д.

У числі інших прав управителі отримують право відключати боржників від користування комунальними послугами, якщо такий метод прописаний в договорі.

Також на мешканців буде покладено обов’язок впускати до квартири управителів і виконавців комунальної послуги, якщо ті прийшли перевірити лічильники, зробити звірку і т.д. Якщо господар квартири відмовився відкрити двері управителю – управитель має повне право відрізати цю квартиру від комунальних послуг.

Виконавець комунальної послуги (оператор газорозподільного підприємства, електророзподільного підприємства і ін.) та управитель багатоквартирним будинком “має право… доступу до житла, інших об’єктів нерухомого майна для ліквідації аварій, усунення неполадок санітарно-технічного та інженерного обладнання, його встановлення і заміни, проведення технічних і профілактичних оглядів та перевірки показань приладів – розподільників теплової енергії та/або вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги в квартирах (приміщеннях) багатоквартирного будинку”, – йдеться, зокрема, в ст. 8 закону про житлово-комунальні послуги.

А обов’язки мешканців та порядок доступу управителя будинку і виконавців комунальних послуг розписані в ст. 29 цього закону. У ній, зокрема, міститься вимога до споживача комунальних послуг забезпечити перерахованим особам безперешкодний доступ до свого помешкання для ліквідації та попередження аварії, для установки або заміни інженерного або сантехнічного обладнання, зняття контрольних показань з приладів обліку. Причому такий доступ, згідно із законом, повинен надаватися “цілодобово”.

“Відмова споживача надати доступ виконавцю комунальної послуги… є підставою для припинення надання споживачеві відповідної комунальної послуги”, – говориться в законі. Причому якщо послуга буде “відрізана”, її подачу відновлять тільки після того, як споживач передумає і впустить працівника до своєї квартири.

У деяких випадках виконавці комунальних послуг зможуть прорватися до квартири і без згоди власника. Вони отримають на це право “у невідкладних ситуаціях, пов’язаних з необхідністю порятунку життя і здоров’я людей і/або майна”. При такому несанкціонованому доступі, крім виконавця послуги, повинні бути присутніми також представники органів внутрішніх справ, працівники аварійно-ремонтної бригади та хтось із сусідів. Працівники аварійно-ремонтної бригади повинні після закінчення “несанкціонованого візиту” відремонтувати пошкоджені елементи (замки, вхідні двері або вікна і т.д.). Однак рахунок за злом і лагодження дверей або вікон буде виставлений винуватцю, тобто господареві квартири, в квитанції про оплату ЖКП. Втім, виконавець має право перебувати тільки в тих приміщеннях, в яких розміщено санітарно-технічне та інженерне обладнання. Крім того, йому законом забороняється використовувати будь-яким чином і передавати комусь інформацію про особисте життя власника житла.

Також з червня співвласники багатоквартирного будинку отримають право виконувати роботи з утримання будинку, ремонту, своїми силами, тобто шляхом самозабезпечення, якщо знайдуть таку можливість. Також вони можуть взяти на себе питання опалення, водопостачання, вивезення побутових відходів. Кожен мешканець будинку отримає право виконувати роботи з утримання або ремонту будинку своїми силами в рахунок оплати комунальних послуг.

А хто такі ці управителі?

Управителем багатоквартирного будинку може бути компанія (юридична особа) або спеціаліст (фізична особа-підприємець), яка надає послуги з управління будинком на підставі договору із співвласниками цього будинку. Основна функція управителя — забезпечити належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб, належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території.

З 1 січня 2019 року запроваджено професійну атестацію управителів на відповідність кваліфікаційним вимогам професії “менеджер (управитель) житлового будинку (групи будинків)”.

На який час підписується договір?

Договір про надання комунальних послуг та договір про надання послуг з управління будинком укладається на 1 рік, але автоматично продовжуватиметься, якщо співвласників будинку все влаштовує.

Якщо управитель не справляється із покладеними на нього обов’язками, співвласники можуть ініціювати дострокове розірвання договору про надання послуг з управління.

Якщо ж управителя було обрано на конкурсі органом місцевого самоврядування, співвласники можуть відмовитись від його послуг та самостійно обрати собі іншого управителя, попередивши про це попереднього управителя за два місяці.

Рік – на вибір форми договірних відносин з постачальниками послуг

Закон вимагає, щоб не пізніше, ніж за рік після введення в дію Закону про комунальні послуги (тобто до 1 травня 2020 року) співвласники багатоквартирного будинку прийняли рішення про форму організації договірних відносин з кожним виконавцем комунальних послуг. Таких форм передбачено три.

 1. Кожен співвласник багатоквартирного будинку укладає індивідуальний договір з виконавцем комунальних послуг.
 2. Договір від імені всіх співвласників будинку укладає управитель (це буде колективний договір).
 3. Договір укладає об’єднання співвласників багатоквартирного будинку як юридична особа, кооператив або ін.

Якщо до травня 2020 року такий вибір не буде зроблений, між виконавцем договору і кожним співвласником будинку будуть укладені індивідуальні договори.

Що буде з ЖЕКами?

ЖЕКи у розумінні нового закону можуть бути управителями. Усе залежить від волі та активності співвласників. Якщо вони бажають самостійно обрати іншого управителя, ніж той ЖЕК, що наразі надає послуги, погодити із ним перелік робіт та послуг, та відповідно ціну, закон дає таким співвласникам всі можливості для реалізації цього бажання.

Якщо у Вас виникають правові питання, звертайтесь у Соснівське бюро правової допомоги Червоноградського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги де фахову консультацію може отримати будь яка людина.

Соснівське бюро правової допомоги розташоване за адресою: вул. Галицька, 3а (другий поверх Будинку дитячої та юнацької творчості).

Червоноградський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги розташований за адресою: м. Червоноград, вул. Шевченка, 21

(03249) 3-17-22, 3-11-33

[згорнути]